Kotły grzewcze - Jaki piec wybrać?

Wybór pieca centralnego ogrzewania odgrywa kluczowe znacznie dla komfortu domowników, a zarówno dla kosztów eksploatacji budynku. Ważnym aspektem wyboru będzie sposób kotła, specyfika jego zasilania oraz dodatkowe funkcje. Zakup pieca centralnego ogrzewania winien być idealnie zaplanowany również zaadaptowany do polskich swoich potrzeb. Poniżej zaprezentujemy ważne zasady, którymi warto się kierować podczas wyboru pieca centralnego ogrzewania do domku jednorodzinnego.

Kotły grzewcze - jednofunkcyjne kontra dwufunkcyjne

Po wyborze systemu zasilania kotła trzeba również zdecydować o jego innych funkcjach. W możliwościach handlowych znajdziemy piece CO jedno oraz dwufunkcyjne. Kocioł jednofunkcyjny służy jedynie do ogrzewania pomieszczeń. Z reguły jest niedużą siła plus jest popularniejszy w handlu. W ofertach handlowych znajdziemy jednofunkcyjne piece na pellet, gaz, ekogroszek, olej opałowy oraz węgiel. Zawsze w budynkach jednorodzinnych często realizuje się także kotły dwufunkcyjne, które dostarczają do ogrzewania wody użytkowej. Tego standardu piece CO stosują tzw. priorytet podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Znaczy to, że dopóki będzie zapotrzebowanie na pozytywna wodę, piec będzie ogrzewał ją w głównej kolejności. Centralne ogrzewanie zostanie otwarte dopiero po zaspokojeniu zapotrzebowania na c.w.u. Istnieje to komfortowe rozwiązanie, które bada się szczególnie daleko w terminie jesienno-zimowym. Kotły dwufunkcyjne mogą stanowić lekko droższe niż ich jednofunkcyjne odpowiedniki, jednak zmniejszają rachunki za ogrzewaną wodę. Alternatywą dla tego rodzaju kotła są zazwyczaj podgrzewacze elektryczne, które formują się z podniesieniem comiesięcznych rachunków. sklepinstalacyjny24.pl/

I może piec gazowy kondensacyjny?

Określając się na kotły gazowe warto rozważyć o nowych urządzeniach kondensacyjnych. Piec gazowy kondensacyjny jest odpowiednio możliwości w obrocie, jednak daje się mniejszym kosztem eksploatacji. Idzie w sposobie zamkniętym (zamknięta komora spalania) i zezwala na odzyskiwanie energii cieplnej ze spalin. Tego standardu piece CO wykorzystują zjawisko kondensacji pary wodnej ze spalin. O ilości odzyskanego ciepła decyduje temperatura wody, która wspomina z budowy. Im słabsza będzie temperatura, tym formę kotła kondensacyjnego będzie znakomitsza. Według normy DIN 470278 temperatura normowa wynosi 40O. Jednak niektórzy producenci podają sprawność kotła w nawiązaniu do temperatury 30, a nawet 25o. Podane liczby będą w współczesnym fakcie zawyżone. Warto podać na ostatnie dziwną uwagę przed zakupem.

Dobry jakościowo piec gazowy kondensacyjny że liczyć dużą sprawność na okresie 110 % (w sukcesie gazu ziemnego), bądź 109 % (w przypadku propanu). Owa sprawność zwraca się do wartości opałowej paliwa i uwzględnia odzysk energii przez kondensacje. Dla porównania, maksymalna sprawność kotła tradycyjnego może liczyć do 94 %. Możemy zatem przyjąć, że piece kondensacyjne będą o ok. 15 % oszczędniejsze. Jedynym istotnym brakiem tego rozwiązania, będą ogromne ceny zakupu. Piece kondensacyjne dostosowane do zapotrzebowania energetycznego typowych domów jednorodzinnych mogą kosztować od 10 000 do 16 000 zł. Według optymistycznych prognoz, koszt inwestycji w piecyk gazowy kondensacyjny odda się po 5 – 7 latach od zakupu.

image

Piec centralnego ogrzewania i zapotrzebowanie budynku na słońce

Wszystkie piece CO wymagają być wybrane adekwatnie do zapotrzebowania domu na słońce. Moc urządzenia możemy wybrać właściwie do parametrów określonych w projekcie budowlanym. Nie o inwestować w piece CO o większej mocy. Pamiętajmy, że kocioł przez większość czasu oraz oczywiście postępuje z mocą nominalną (mniejszą od maksymalnej), co przynosi jego najdłuższą swobodę. W ofertach handlowych coraz częściej pojawiają się kotły gazowe kondensacyjne oraz piekarniki na pellet o mocy kilku kW. Istnieje zatem rozwiązanie przeznaczone dla niewielkich, dobrze zaizolowanych domów energooszczędnych.